W latach 1983-1987 piłkarze Motoru Lublin grali w pierwszej lidze. Była to wtedy najwyższa klasa rozgrywkowa. Od roku 1983 do Lublina zaczęła przyjeżdżać piłkarska elita. Za granicą grali nieliczni, a więc na stadionie przy Al. Zygmuntowskich można było podziwiać rzeczywiście najlepszych polskich piłkarzy.
Fot. kurier lubelski.pl
Jako trzynastoletni młodzieniec interesujący się piłką nożną chodziłem oczywiście na mecze. Jednocześnie uruchomił się u mnie bakcyl kolekcjonerski – zacząłem zbierać autografy najlepszych piłkarzy. Po skończonym meczu czekałem przy autokarze drużyny przyjezdnej i wybranych zawodników prosiłem o autograf. Zdarzało się, że czasami z niektórymi udało się nawet zamienić słowo.
W pamięci utkwiło mi spotkanie z Włodzimierzem Ciołkiem, wówczas graczem Górnika Wałbrzych, dla którego był to chyba sezon życia (zakończony tytułem króla strzelców). Gwiazdor Górnika był w świetnym humorze. Przez większość spotkania Motor prowadził 1 : 0, ale w ostatnich sekundach meczu Ciołek wyrównał na 1 : 1. Oczywiście udało mi się wydębić od niego autograf, a nawet wymienić dwa zdania i przybić piątkę. Mimo niekorzystnego wyniku meczu, do domu wracałem jakbym upolował mamuta.
Inną niezwykle cenną zdobyczą był autograf Waldemara Matysika, uczestnika i brązowego medalisty (trzecie miejsce) Mistrzostw Świata w Hiszpanii w roku 1982. Matysik był jednym z najlepszych zawodników turnieju. Wśród defensywnych pomocników należał do absolutnie ścisłej czołówki światowej.
Niestety większość autografów zbierałem na luźnych kartkach, które w ciągu następnych lat pogubiłem. Od czasu do czasu zdarzało mi się jednak przynosić na mecze „Informator piłkarski. Liga polska 1982-83”. Była to czarno-biała broszura. W środku znajdowały się tam m.in. składy poszczególnych drużyn I ligi oraz zdjęcia najlepszych zawodników z każdej drużyny. Tak więc obok całej masy autografów na luźnych kartkach, część podpisów gromadziłem w tej książeczce. Podpisali mi się tam:
- Mieczysław Gierszewski (w sezonie 1982-1983 – Bałtyk Gdynia)
- Waldemar Matysik (Górnik Zabrze) – uczestnik i brązowy medalista Mistrzostw Świata w 1982 roku
- Krzysztof Baran (Gwardia Warszawa)
- Marek Banaszkiewicz (Gwardia Warszawa)
- Franciszek Sput (GKS Katowice)
- Włodzimierz Ciołek (Stal Mielec) – uczestnik i brązowy medalista Mistrzostw Świata w 1982 roku, strzelec gola w meczu z Peru
- Mirosław Pękala (Śląsk Wrocław)
- Krzysztof Budka (Wisła Kraków)
- Piotr Skrobowski (Wisła Kraków)
Całe szczęście, że najcenniejsze autografy – Ciołka i Matysika – znalazły się w „Informatorze…” No i dzięki Bogu książeczka przetrwała do dziś 🙂