Heraldyczne impresje – Rzeszów

Jednym z najzacniejszych zabytków Rzeszowa jest bazylika oo. Bernardynów. Fundatorem wybudowanej w latach 1610-1629 świątyni był Mikołaj Spytek Ligęza. Pieczętował się on herbem Półkozic, który można zobaczyć na drzwiach prowadzących do bazyliki. Wg Alfreda Znamierowskiego („Herbarz rodowy”) herb Półkozic prezentuje się następująco: „w polu czerwonym głowa ośla wprost, srebrna. Klejnot: pół kozła srebrnego”.

dsc_0119dsc_0118

Herb Półkozic umieszczony na dole drzwi prowadzących do kościoła oo. Bernardynów w Rzeszowie i drzwi w całej okazałości.

Wyjątkowy zabytek wewnątrz kościoła stanowi znajdujące się w prezbiterium mauzoleum Ligęzów. Naturalnej wielkości rzeźby najwybitniejszych przedstawicieli rodu zostały wykonane z alabastru w pierwszej połowie XVII stulecia. Ich autorem był wybitny wrocławski rzeźbiarz Jan Pfister.

Wśród wyrzeźbionych przez Pfistera postaci znajdują się oczywiście Mikołaj Spytek Ligęza (zob. poniżej), a także ostatni podskarbi koronny Zygmunta III Wazy – Hermolaus Ligęza.

Do tematu Sanktuarium Matki Boskiej Rzeszowskiej, Mauzoleum Ligęzów oraz podskarbiego Hermolausa Ligęzy z pewnością jeszcze wrócimy na blogu.

dsc_0129

Nagrobek Mikołaja Spytka Ligęzy w prezbiterium rzeszowskiej bazyliki

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *