Numizmatyczna Mapa Polski. „Polski pieniądz papierowy 1794-1994” – wystawa w Muzeum Lubelskim w Lublinie (maj-czerwiec 2017)

Stali Czytelnicy bloga już się pewnie zorientowali, że Lublin to miasto wyjątkowe. Nie tylko ze względu na historię bogatą w wydarzenia ważne dla Polski i Europy (np. zawarcie przez Polskę i Litwę Unii Lubelskiej). Nie tylko z powodu znajdujących się tu zabytków najwyższej klasy (m.in. rusko-bizantyńskie freski w Kaplicy Trójcy Świętej, archikatedra lubelska, kościół dominikanów). Lublin jest miastem wyjątkowym również ze względu na aktualne wydarzenia i towarzyszącą im atmosferę, która sprawia, że miasto nad Bystrzycą jest jedną ze stolic kulturalnych Polski.

Do takich wydarzeń można zaliczyć wystawę czasową w Muzeum Lubelskim: „Polski pieniądz papierowy 1794-1994”. Ekspozycja jest dostępna dla zwiedzających w maju i czerwcu bieżącego roku. Zostało więc jeszcze tylko kilkanaście dni aby wybrać się do Muzeum. Naprawdę warto. Wystawa została przygotowana przez Muzeum Lubelskie wraz z Narodowym Bankiem Polskim w ramach programu edukacji ekonomicznej. Eksponaty pochodzą ze zbiorów Muzeum Lubelskiego, Muzeum Narodowego w Warszawie oraz ze zbiorów prywatnych.

Wystawa została zorganizowana w dwóch salach przedzielonych filarami, które również stały się elementem ekspozycji. Zostały bowiem oklejone reprodukcjami ciekawszych banknotów (w dużym powiększeniu).

Eksponaty umieszczono w 18 gablotach, na ścianach zaś wiszą plansze przybliżające dwustuletnią historię polskiego pieniądza papierowego. Są to rzetelnie przygotowane dzieje polskiego banknotu, podane w lekkostrawnej pigułce. Obejmują okres od powstania kościuszkowskiego w roku 1794 do denominacji w roku 1995. Dużym plusem opisów znajdujących się nad gablotami jest to, że nie przytłaczają ilością szczegółów, nie są przegadane, a jednocześnie dają ogólny obraz omawianych zagadnień.

Na części gablot znajdują się lupy, które pozwalają dokładnie przyjrzeć się detalom umieszczonych tam eksponatów.

Przy gablotach z banknotami z okresu II RP oprócz plansz, ściany są ozdobione plakatami z epoki tematycznie związanymi z ekspozycją.

Plakat kolektury „Uśmiech Fortuny”, lata 20/30 XX wieku; plakat Domu Bankowego M. Morajne w Lublinie, lata 20/30 XX wieku; katalog produktów firmy „Bata”, 1938 r.

Plakat Domu Bankowego M. Morajne w Lublinie, lata 20/30 XX wieku; afisz sportowy „Wyścigi Konne” w Lublinie na torze za Cukrownią, 1939 r.

Na jednej ze ścian zawieszono ekran, gdzie wyświetlany jest film propagandowy „Wielka Reforma Systemu Pieniężnego”. Film powstał w Wytwórni Filmów Fabularnych i Dokumentalnych w roku 1950. Zachwala on oczywiście bandycką reformę walutową z roku 1950, której efektem było „oskubanie” polskiego społeczeństwa na grubą kasę.

Uzupełnienie ekspozycji stanowi 12-stronicowy folder, który jest pewnego rodzaju przygotowaniem i wstępem do zwiedzania wystawy. Osadza bowiem historię polskiego pieniądza papierowego w szerszym, międzynarodowym kontekście.

***

 1. Polski pieniądz papierowy 1794-1994

 1. Bilety skarbowe insurekcji kościuszkowskiej

Pod planszą w gablocie:

 1. Bilety Kasowe Księstwa Warszawskiego

Pod planszą w gablocie:

 1. Banknoty Królestwa Polskiego – waluta złotowa, banknoty Królestwa Polskiego – waluta rublowa

Pod planszami w gablotach:

 1. Pieniądz zastępczy

Pod planszą w gablocie:

6. Banknoty Generalnego Gubernatorstwa Warszawskiego

Pod planszą w gablocie:

 1. Pieniądz zastępczy na ziemiach polskich w okresie I wojny światowej

 1. Rzeczpospolita Polska – waluta markowa

 1. Bony z lat 1919-1924 (?)

 1. Rzeczpospolita Polska – waluta złotowa

Pod planszą w gablotach:

 1. Emisje Banku Polskiego na emigracji

Pod planszą w gablotach:

 1. Okupacja niemiecka

Pod planszą w gablotach:

 1. Początki Polski Ludowej 1944-1947

Pod planszą w gablotach:

 1. Reforma pieniężna 1950

Pod planszą w gablocie:

 1. Emisje Rzeczypospolitej Ludowej 1965-1989

Pod planszą w gablocie:

 1. Emisje Rzeczypospolitej Polskiej 1989-1993

Pod planszą w gablocie:

 

 

 

3 przemyślenia nt. „Numizmatyczna Mapa Polski. „Polski pieniądz papierowy 1794-1994” – wystawa w Muzeum Lubelskim w Lublinie (maj-czerwiec 2017)

 1. Dziękuje za relację! Z tego, co widać na zdjęciach, jest bardzo zaawansowana kolekcja z unikalnymi walorami.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *