Wirtualne Muzeum Polskiego Szeląga (WMPS) – August II Mocny, mennica Gotha, część 1

Spektakularny szeląg pamiątkowy Augusta II Mocnego kończy pierwszy etap budowy Wirtualnego Muzeum Polskiego Szeląga. Obecnie są tu już reprezentowane wszystkie mennice emitujące szelągi kolejnych władców Polski oraz wszystkie mennice emitentów z Polską związanych:

http://blognumizmatyczny.pl/wmps/

Tym pięknym akcentem kończymy rok 2020. Czytelnikom bloga życzę wesołych Świąt Bożego Narodzenia, udanego Sylwestra i szczęśliwego Nowego Roku.

***

I 9 Gotha 1720 – 1, a

Szeląg koronny August II Mocny, Gotha 1720

Av.: Portret króla w wieńcu laurowym, napis w otoku : AVG II D G REX POL EL SAX. Rv.: Orzeł Biały, na jego piersi tarcza z herbem Wettinów (połączone herby urzędu elektorskiego i Saksonii), nad tarczą kapelusz elektorski. Napis w otoku: SOLIDVS REGNI POLON. U dołu w otoku data 17 – 20 rozdzielona literą „W”.

Emisja pamiątkowa Christiana Wermutha pochodząca z prywatnej mennicy w Gotha (zob. komentarz)

Zdjęcie: Antykwariat Numizmatyczny Michał Niemczyk (moneta z 12 aukcji ANMN)

 

3 przemyślenia nt. „Wirtualne Muzeum Polskiego Szeląga (WMPS) – August II Mocny, mennica Gotha, część 1

 1. Powyższy szeląg jest autorstwem Christiana Wertmutha,wybitym w jego prywatnej mennicy w Gotha.Raczej nie jest to moneta próbna lecz pamiątkowa.Wermuth bił sporo tego typu numizmatów część z nich miała charakter prześmiewczy.

  1. Pięknie dziękuję za komentarz. Jest to świetna informacja. Kolejna zagadka numizmatyczna byłaby rozwiązana. Można prosić o namiary na literaturę wskazującą na powiązania działalności Ch. Wermutha (najwybitniejszego saskiego medaliera) z szelągiem 1720?

   ***
   (trzy godziny później)

   Właśnie dotarłem do zdjęć prywatnych emisji Ch. Wermutha.
   https://www.numisbids.com/n.php?p=lot&sid=1421&lot=2424&fbclid=IwAR3YroBhMxtQgFNkJveTf1PrxfihnQor6rsimXzpHcP_y3MVDqX33QM7_sI
   https://www.ma-shops.com/bavaria/item.php?id=776&fbclid=IwAR1zJ5jOtGuFdWJcqaSz8ZZrx8–Rkh8Iu1hJNBVR2nq45EPpQyTV0cf2uI
   Jeśli porównać ich stylistykę (np. zapis daty przedzielonej literą „W”) podobieństwo z szelągiem 1720 jest uderzające. Coś mi się wydaje, że pana hipoteza powoli zamienia się w dobrze udowodnioną teorię. Jeszcze raz dziękuję za ten komentarz.

  2. Pięknie dziękuję za informację. Myślę, że dzięki Panu kolejna zagadka numizmatyczna została rozwiązana. Kilka godzin po Pana wpisie znajomy przesłał mi zdjęcia prywatnych emisji Ch. Wermutha.
   https://www.numisbids.com/n.php?p=lot&sid=1421&lot=2424&fbclid=IwAR3YroBhMxtQgFNkJveTf1PrxfihnQor6rsimXzpHcP_y3MVDqX33QM7_sI
   https://www.ma-shops.com/bavaria/item.php?id=776&fbclid=IwAR1zJ5jOtGuFdWJcqaSz8ZZrx8–Rkh8Iu1hJNBVR2nq45EPpQyTV0cf2uI
   Ich podobieństwo do szeląga 1720 jest uderzające. Jeszcze raz dziękuję za komentarz.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *