Numizmatyczna Mapa Polski – skarby w Muzeum Narodowym w Lublinie

Na Numizmatycznej Mapie Polski Lublin raz już był zaznaczony. Omawiałem wówczas różne kwestie związane ze skarbem dirhemów arabskich z Muzeum Lubelskiego:

http://blognumizmatyczny.pl/2017/07/14/skarb-dirhemow-arabskich-z-czechowa-w-lublinie/

Skarb dirhemów arabskich z Czechowa (Lublin)

W międzyczasie Muzeum Lubelskie zmieniło swoją nazwę (i status). Obecnie – od roku 2020 – jest to Muzeum Narodowe w Lublinie. Na początku roku 2021 postanowiłem zwiedzić lubelskie muzeum pod nową nazwą. Moim głównym celem była oczywiście wystawa numizmatyczna. Okazało się jednak, że ze względu na trwającą od dwóch lat modernizację obiektu, gablot ze starymi monetami nie ma, a na ich miejscu wiszą plansze, z opisami wybranych skarbów, które trafiły do MNwL. Pochodzą one z wystawy zatytułowanej „Skarby monet w Muzeum Lubelskim”, która była czynna do końca lutego 2016 roku. Planszom zrobiłem oczywiście zdjęcia. Nie ma tego złego co by na dobre nie wyszło. Dzięki remontowi gablot możemy dokładniej zapoznać się z najbardziej spektakularnymi skarbami, które zasiliły zbiory lubelskiego muzeum.

Numizmatyczne zbiory MNwL liczą dziś prawie 50 tysięcy monet. Na tę liczbę składa się m.in. 60 skarbów monet, czyli mówiąc żargonem naukowym – znalezisk gromadnych.

 

 

 

W miejscowości Rokitno dwukrotnie odkryto skarby boratynek – w roku 1981 i trzydzieści lat później, w roku 2011. (Na widocznej wyżej planszy jest mowa jedynie o drugim z nich). Zostały one opracowane przez Tomasza Markiewicza (WN, R. LXIV, 2020, z. 208):

https://journals.pan.pl/dlibra/publication/136914/edition/119480/content

***

Przy okazji omawiania skarbów z MNwL trzeba wspomnieć o skarbie odkrytym dnia 17 sierpnia 1981 roku w podwórku kamienicy Rynek 17. Na przestrzeni ok. 1 metra kwadratowego ukryto tam ponad 1500 monet, z czego niemal wszystkie były to denary Władysława Warneńczyka. Na bazie tego odkrycia Tomasz Markiewicz opracował podstawy nowej klasyfikacji denarów Władysława Warneńczyka (WN, R.LX, 2016, z. 201-202 /1-2/):

https://journals.pan.pl/dlibra/publication/124437/edition/108584/content

***

Trzeci ze skarbów z roku 1981, które trafiły do MNwL jest najmniej okazały. Został odkryty 1 lipca przy ulicy Wincentego Pola 6a (obecnie – ul. Archidiakońska). Składało się nań 21 monet Zygmunta III Wazy (jak się później okazało, były to fałszywe grosze koronne) oraz dwa fragmenty nieokreślonych monet. Skarb został opisany przez Miłosza Hubera i Tomasza Markiewicza:

https://journals.pan.pl/Content/119479/2020-01-WNUM-11-Huber.pdf

***

Na koniec link do artykułu T. Markiewicza „O czym mówią skarby monet na ekspozycjach w muzeum lubelskim”, opisującego wspomnianą wyżej wystawę z roku 2016:

https://www.mnwl.pl/images/media/file/8_Markiewicz_SiML_19.pdf

***

Jako ilustracja dzisiejszego wpisu posłużył fragment skarbu z Józefowa, fot. MNwL

 

 

3 przemyślenia nt. „Numizmatyczna Mapa Polski – skarby w Muzeum Narodowym w Lublinie

  1. Dobrze, ze wspomniałeś o tych skarbach. Na Lubelszczyźnie sporo takich skarbów ujawniono. Nasze MNwL moim zdaniem zyskało na remoncie. fajny tekst 🙂

    1. Na pewno zyskało. Gdyby jeszcze uczynili numizmatykę jednym z głównych kierunków polityki muzealnej (a potencjał jest) i np. wydzielili osobne pomieszczenie na „Gabinet Numizmatyczny”. Tymczasem mamy parę gablot na korytarzu. Cóż, może przy następnym remoncie.
      Dzięki za miłe słowa 🙂

  2. Gdyby w dziale numizmatycznym takim zgodnym z Twoimi oczekiwaniami znalazł sie dział falerystyczny byłoby jeszcze fajniej 🙂 Aczkolwiek nie wiem nic na temat zasobów muzealnych w odniesieniu do falerystyki..

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *