Archiwa tagu: hyperpyron

Kącik rzymsko-bizantyński. Złoto Bizancjum – dynastia Paleologów

Rządy Paleologów przypadają na ostatni okres historii Cesarstwa Bizantyńskiego: od odzyskania Konstantynopola z rąk łacinników w 1261 do roku 1453 kiedy to stolica cesarstwa została zdobyta przez Turków Osmańskich. Złotym nominałem, który wówczas emitowano był hyperpyron. Jego cechą charakterystyczną w tym okresie była postępująca dewaluacja. Za panowania Michała VIII (1261-1282) zawartość złota w hyperpyronie spadła do 15 karatów. Za czasów jego następcy, Andronika II (1282-1328) próba złota zeszła najpierw do 14, a potem do 12 karatów. W okresie panowania Andronika III (1328-1341) zawartość złota spadła do 11 karatów. Jednocześnie wagę hyperpyronu obniżono do ok. 4 g (przy znacznych wahaniach wagi). Czytaj dalej Kącik rzymsko-bizantyński. Złoto Bizancjum – dynastia Paleologów

Kącik rzymsko-bizantyński. Hyperpyron Andronika II i Andronika III

Hyperpyron jest to złoty nominał wprowadzony w 1092 roku przez cesarza bizantyńskiego Aleksego I Komnena. Był on elementem reformy monetarnej, której cel stanowiło zastąpienie zdewaluowanych histamenonów. Hyperpyrony początkowo ważyły 4,45 g i były bite ze złota próby 21. Nominał ten emitowano do połowy XIV wieku. Czytaj dalej Kącik rzymsko-bizantyński. Hyperpyron Andronika II i Andronika III

Kącik rzymsko-bizantyński. Złoto Bizancjum

O ile mennictwo brązowe Cesarstwa Bizantyńskiego zaczyna się od wielkiej reformy Anastazjusza, to początek mennictwa złotego Bizancjum należałoby przesunąć do początków IV wieku – do czasów Konstantyna Wielkiego. Można by sądzić, że złoto Bizancjum to przede wszystkim solidy i złote miseczki. Tak mi się kiedyś wydawało. Rzeczywistość jest znacznie bardziej skomplikowana i ciekawa. Czytaj dalej Kącik rzymsko-bizantyński. Złoto Bizancjum