Ile dziewczyn muszą jeszcze zgwałcić menele – Słowacja, 2 euro 2013 (okolicznościowe)

Zastanawiam się gdzie znajdują się granice głupoty politycznej. Jestem przekonany, że takie granice istnieją. Poza nimi jest perfidia i wykonywanie poleceń oficerów prowadzących.

W jednej ze swoich książek (Mitologia świata bez klamek, Warszawa 2008) Waldemar Łysiak pisał o pacyfizmie i cytował Roberta Tekieli: „Przestałem być hipisem, kiedy w Krakowie w latach osiemdziesiątych zobaczyłem co się dzieje w hipisowskim squacie. W opuszczonym budynku byli chłopcy, były dziewczyny. Była wolna miłość, narkotyki, wszystko. Ale któregoś dnia przyszli menele. Chłopcy, w imię pacyfizmu, nie bronili dziewczyn. Były regularnie gwałcone”.

Ile dziewczyn muszą zgwałcić menele aby uświadomić sobie, że ze złem trzeba walczyć, że politycznie poprawne idee – pacyfizm, tolerancja, otwartość – to wartości fałszywe i podszyte strachem. Wyznawanie ideologii politycznej poprawności to jedna strona medalu. Jego druga strona to autodestrukcyjne niszczenie własnej tożsamości, odwracanie się od własnej historii, wypieranie się swoich korzeni. Skutkuje to podcinaniem gałęzi , na której się siedzi.

Samobójstwa w przypadku państw czy narodów są rozłożone w czasie. Francja na przykład założyła sobie pętlę na szyję w roku 1789. Agonia następuje dopiero dziś.

***

Prezentowana poniżej moneta to jeden z wielu przejawów samobójstwa Europy, a mówiąc bardziej precyzyjnie – zabójstwa Europy dokonywanego przez Unię Europejską.

Moneta została wybita z okazji 1150 rocznicy rozpoczęcia przez Cyryla i Metodego misji chrystianizacyjnej w Państwie Wielkomorawskim. Zanim doszło do jej emisji powstał oczywiście projekt monety. Wywołał on wielkie kontrowersje. Postacie świętych na monecie wyposażone były w aureole, a na ich ornatach znajdowały się – o zgrozo – krzyże. To niesłychane naruszenie tolerancji, to nie liczenie się z uczuciami postępowych Europejczyków, to – nazwijmy rzecz po imieniu – pogwałcenie praw człowieka, wywołało oczywiście natychmiastową reakcję. Najbardziej oburzone były Francja i Grecja, które złożyły donos do Komisji Europejskiej. Komisja Europejska zaleciła zmianę projektu monety – usunięcie krzyży na ornatach świętych oraz aureoli nad ich głowami.

Początkowo Narodowy Bank Słowacji wyraził zgodę na zmianę projektu monety. W końcu jednak pod wpływem presji społecznej odrzucił zalecenie Komisji Europejskiej. Ostatecznie aureole i krzyże znalazły się na monecie.

Opis monety:

Słowacja 2 euro (okolicznościowe) 2013

obce 10 XX wiek 2 euro Słowacja aobce 10 XX wiek 2 euro Słowacja r

A: Schematyczna mapa Europy. Na tle mapy napis: 2 EURO. Pod napisem sygnatura autora awersu: LL (Luc Luycx z Królewskiej Mennicy Belgijskiej). W otoku po prawej stronie 12 gwiazd (6 u dołu i 6 u góry) połączonych prętami i symbolizujących 12 państw UE sprzed rozszerzenia.
R: Cyryl (Konstantyn) i Metody, pomiędzy nimi podwójny krzyż (lotaryński) na trzech wzgórzach (godło Słowacji) trzymany przez Metodego jak pastorał biskupi. W lewej dłoni Metody trzyma model kościoła. Cyryl trzyma księgę. Nad głowami obydwu świętych aureole. Na lewo od postaci świętych stylizowane litery „mh” – inicjały autora projektu rewersu monety Miroslava Hrica. Po prawej stronie litery „MK” umieszczone pomiędzy dwoma stemplami – znak mincerski Mennicy w Kremnicy. Napis w otoku: KONŠTANTIN METOD SLOVENSKO 863-2013. Na pierścieniu zewnętrznym 12 gwiazd flagi europejskiej.
Rant ząbkowany, na rancie napis: SLOVENSKÁ REPUBLIKA oraz liść lipowy między dwiema gwiazdami.
Pierścień – miedzionikiel; rdzeń – trzywarstwowy: mosiądz niklowy, nikiel, mosiądz niklowy; średnica: 25,75 mm; waga: 8,5 g; mennica: Kremnica, nakład: 1.000.000 szt.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *