Heraldyczne impresje: Kalwaria Zebrzydowska

Na zachodniej ścianie kaplicy Matki Bożej Kalwaryjskiej w bazylice Matki Bożej Anielskiej w Kalwarii Zebrzydowskiej został umieszczony herb Radwan – w polu czerwonym złota chorągiew kościelna o trzech polach z frędzlami u dołu, ze złotym krzyżem kawalerskim u góry. Herbem tym pieczętował się ród Zebrzydowskich. Mikołaj Zebrzydowski ufundował kościół i klasztor bernardynów. Jego syn Jan Zebrzydowski ufundował z kolei piękną kaplicę Matki Bożej Kalwaryjskiej. Herb Radwan znajduje się również na ścianie północnej kaplicy. Nie jest jednak tak efektowny jak ten prezentowany poniżej.

Radwan Kalwaria Zebrzydowska

Herb Radwan na zachodniej ścianie kaplicy Matki Bożej Kalwaryjskiej w bazylice Matki Bożej Anielskiej w Kalwarii Zebrzydowskiej

Z kolei na fasadzie bazyliki Matki Bożej Anielskiej, nad portalem głównym widnieje Pogoń Litewska – herb Magdaleny Czartoryskiej, fundatorki fasady kościoła wraz z dwiema flankującymi ją wieżami.

Pogoń Kalwaria Zebrzydowska

Herb Pogoń nad portalem głównym bazyliki Matki Bożej Anielskiej w Kalwarii Zebrzydowskiej

***

Jeśli chodzi o aspekt numizmatyczny dzisiejszego wpisu to herb Radwan występował na monetach bitych w Bydgoszczy, gdy właścicielem tamtejszej mennicy był w latach 1594-1601 Stanisław Cikowski pieczętujący się tym właśnie herbem. Natomiast Pogoń – jako herb Litwy – występowała na monetach Rzeczypospolitej szlacheckiej przez cały okres jej istnienia – do III rozbioru.

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *