Monety na powiekach Chrystusa. Kaplica Całunu Turyńskiego w bazylice Grobu Bożego w Miechowie.

Czytelnikom bloga życzę radosnych, domowych, pełnych ciepła i miłości  Świąt Zmartwychwstania Pańskiego. A tymczasem zapraszam do wpisu związanego z wydarzeniami Wielkiego Piątku.

***

Bazylika kolegiacka Grobu Bożego w Miechowie to jeden z najwspanialszych kościołów w Polsce. Pod wieloma względami jest to świątynia wyjątkowa i z pewnością jeszcze pojawi się u nas na blogu. Dziś przyjrzymy się jednej z kaplic miechowskiej bazyliki.

Bazylika Grobu Bożego, Miechów

W przylegających do kościoła krużgankach mieści się Kaplica Całunu Turyńskiego. Nie jest ona tak znana jak Kaplica Grobu Pańskiego, ale z naszego, numizmatycznego punktu widzenia jest niezwykle interesująca.

Kopia Całunu Turyńskiego w Kaplicy Całunu Turyńskiego – Bazylika Grobu Bożego, Miechów

Centralnym punktem kaplicy jest kopia Całunu Turyńskiego w skali 1:1. Obok została umieszczona kopia Chusty z Manoppello – innego słynnego wizerunku Jezusa Chrystusa. Ściany kaplicy obiega natomiast 28 oprawionych w ozdobne ramy plansz, na których znajdują się objaśnienia różnych zagadnień związanych z Męką Pańską oraz z Całunem Turyńskim.

Wnętrze kaplicy Całunu Turyńskiego w Bazylice Grobu Bożego, Miechów

Spośród tych 28 plansz, dwie odnoszą się do tytułowego zagadnienia monet na powiekach Chrystusa. Sam pomysł, że można ustalić jakie monety zostały umieszczone na powiekach Jezusa po Jego śmierci wydaje mi się niesamowity i fascynujący. Niemniej do informacji zaprezentowanych w Kaplicy Całunu Turyńskiego podchodzę z pewnym dystansem. Mam zbyt małą wiedzę aby odnieść się do nich merytorycznie. Nie znam szczegółowych ustaleń ojca F. L. Filasa, ani prac profesorów N. Balossino i P. B. Bollone, na których opiera się treść wspomnianych plansz. Dlatego też przedstawię po prostu zdjęcia z kaplicy bez komentarza. Być może któryś z Czytelników bloga zna publikacje wspomnianych profesorów i wyrobił sobie na ten temat zdanie. Prosiłbym wówczas o komentarz pod wpisem.

Odciski monet na twarzy – plansze z kaplicy Całunu Turyńskiego w Bazylice Grobu Bożego, Miechów

***

W kaplicy znajduje się jeszcze jeden akcent numizmatyczny:

Plansza z kaplicy Całunu Turyńskiego w Bazylice Grobu Bożego, Miechów

***

Na temat monet biblijnych z czasów Jezusa można przeczytać tu:

http://blognumizmatyczny.pl/2017/12/08/monety-biblijne-z-czasow-jezusa/

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *