Talar toruński 1629

Są ludzie, którym wszystko kojarzy się z jednym. Przyznam, że należę do tej grupy. Wszystko kojarzy mi się z numizmatyką. Jakiś czas temu byłem w Toruniu i podziwiałem widok Starego Miasta od strony Kępy Bazarowej.

No i oczywiście jednym z pierwszych skojarzeń był słynny talar okolicznościowy wybijany z okazji bohaterskiego czynu mieszczan toruńskich w wojnie ze Szwecją. Otóż 16 lutego 1629 roku przełamali oni oblężenie przeważających sił wroga. Aby upamiętnić to wydarzenie Rada Miejska nakazała co roku wybijać pamiątkowe talary w srebrze i złocie z datą 16 lutego 1629 roku. Prawdopodobnie emitowano je w latach 1630-1632, choć są też głosy, że bito je za czasów Jana Kazimierza.

Fot. WCN

Pod względem artystycznym monety te nie należą z pewnością do najwybitniejszych. Mają jednak swój ciężar gatunkowy. Są mocno osadzone w historii. No i zawierają bardzo ciekawy widok panoramy miasta z przedstawioną na pierwszym planie Kępą Bazarową połączoną z brzegiem miasta imponującym mostem i z szalejącymi pożarami w obrębie murów miejskich, co było oczywiście efektem artyleryjskiego ostrzału Szwedów.

***

Komentarz Sergiusza Stube:

Jest to na pewno emisja z okazji 30-lecia i kolejnego oswobodzenia miasta od Szwedów. Słusznie zwrócił na to uwagę Wojciech Jękot. Moneta ma dwie charakterystyczne cechy determinujące czas jej powstania:

  • znak menniczy gwiazda, występujący na większości talarów toruńskich Jana Kazimierza
  • użycie do wybicia walcarki drugiego typu, będącego na wyposażeniu mennicy dopiero od 1649 roku. Jest to na pewno rok 1659.

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *