„Mennica koronna w Lublinie. 1595-1601” – zapowiedź wydawnicza

Rozwiązanie konkursu sprzed tygodnia na końcu wpisu. A tymczasem – zapowiedź wydawnicza.

Na początku przyszłego roku pojawi się w sprzedaży książka o mennicy lubelskiej. Jest to efekt moich wieloletnich zainteresowań mennictwem Zygmunta Wazy, mennicą lubelską i samym Lublinem.

„Mennica koronna w Lublinie. 1595-1601” to opowieść o mennicy lubelskiej, o ludziach z nią związanych, o bitych w niej monetach oraz o mennictwie z czasów działalności mennicy lubelskiej. Na końcu książki został umieszczony mini katalog monet wybitych w Lublinie. Obejmuje on 29 odmian podstawowych – groszy, trojaków i szóstaków.

Zakładam ładne wydanie książki w twardej okładce, na papierze kredowym i w niewielkim nakładzie. Będzie to miało oczywiście wpływ na cenę.

Jak będę wiedział coś więcej na temat szczegółów – wstawię następną zapowiedź wydawniczą. Tymczasem zdjęcie okładki.

okladka

***

A teraz rozwiązanie konkursu. Muszę przyznać, że był on arcytrudny. Odgadnięcie tego, co autor miał na myśli często było zwykłą loterią. Weźmy takiego „Pirata”. Co najmniej dwa portrety pasowałyby dokładnie do tego tytułu (podpisu): nr 3 i nr 9. W numerze 3. dostrzegłem jednak trochę więcej zawziętości (dlatego otrzymał podpis: „Chłop żywemu nie przepuści”), a w numerze 9 więcej bezwzględności i zimnej determinacji (tak wyobrażam sobie mentalność pirata).

Albo weźmy np. „Dyskretny urok prymitywizmu”. Trzy spośród zaprezentowanych portretów są ewidentnie prymitywne (10, 11 i 12). A więc teoretycznie pod każdym z nich mógłby widnieć podpis „Dyskretny urok prymitywizmu”. Jednak numer 11. kojarzył mi się z komputerową rekonstrukcją neandertalczyka z jakiegoś filmu dokumentalnego na „Discovery”. A pod nr 12. nie wiem dlaczego, ale po prostu widzę Bronisława Geremka.

Albo „Błysk inteligencji”. Myślę, że trzy spośród przedstawionych portretów pokazują inteligencję Zygmunta III: 4., 5. i 6. No ale znowuż, w 4. dominujące jest jednak poczucie dojmującego smutku, a nie inteligencja, zaś w 6. widać więcej wytworności i elegancji niż samej inteligencji.

I tak dalej i tym podobne. Jak widzimy są to tak bardzo subiektywne dywagacje, że sam jestem zdziwiony, że udało się Państwu wytypować kilka właściwych par. Oto poprawne zestawienie:

1-D. Rzymski profil vel Kinol

2-E. Szczurek

3-G. Chłop żywemu nie przepuści

4-H. Smutny księgowy

5-F. Błysk inteligencji

6-K. Muszkieter

7-I. Chłopek roztropek

8-L. Strach w oczach

9-C. Pirat

10-B. Dyskretny urok prymitywizmu

11-J. Homo sapiens neanderthalensis

12-A. Bronisław Geremek bez fajki

Wszystkim uczestnikom konkursu dziękuję za udział. Zwycięzcą konkursu został Pan Sławek, zdobywca 5 punktów. Serdecznie gratuluję.

2 przemyślenia nt. „„Mennica koronna w Lublinie. 1595-1601” – zapowiedź wydawnicza

  1. Panie Darku! Z braku czasu przegapiłem konkurs 🙂 A sympatyczny pomysł, natomiast bombową informacją jest ta o kolejnej Pana książce, bardzo oczekiwanej !! Już się ustawiam w kolejce !

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *