W zeszłym roku zwiedzałem Suwalszczyznę i byłem w miasteczku Sejny. Znajduje się tam przepiękna Bazylika Nawiedzenia Najświętszej Maryi Panny. Na fasadzie kościoła umieszczono pięć herbów. Z jednym z nich miałem problem, z którym tak do końca nie uporałem się do dziś.
Fasada Bazyliki Nawiedzenia Najświętszej Maryi Panny w Sejnach
Na dole fasady znajdują się dwa herby. Jeden z nich to Paprzyca (Kuczaba). Należał on do Jerzego Grodzińskiego fundatora dóbr sejneńskich oraz miasta Sejny na rzecz klasztoru dominikanów (koniec XVI wieku). Drugi herb to Przegonia, Justyny Grodzińskiej z Dulskich, żony Jerzego.
Herby Paprzyca i Przegonia
Powyżej widnieje herb Stolicy Apostolskiej z czasów Pawła VI (kościół w Sejnach ma tytuł bazyliki mniejszej).
Herb Stolicy Apostolskiej
Jeszcze wyżej znajdują się dwa kolejne herby. Po lewej stronie herb Sas Teresy ks. Druckiej-Lubeckiej ze Strutyńskich (córki Róży Strutyńskiej), która wraz z matką ufundowała rozbudowę kościoła (XVIII wiek). Zaś obok herbu Sas …
Herb Sas i uproszczony herb Platerów
Zgodnie z zasadami logiki powinien znajdować się tam herb Platerów Róży Strutyńskiej z Platerów, fundatorki rozbudowy kościoła. Znajduje się zaś coś takiego:
Uproszczony herb Platerów
Z pomocą przyszedł Zetzet – jeden z Kolegów z forum „poszukiwanieskarbow.com” potwierdzając, że zagadkowy herb należał do Platerów, tylko że na fasadzie bazyliki w Sejnach widnieje jego uproszczona forma.
Sprawa wydawała się zamknięta i wyjaśniona. Tymczasem parę miesięcy później natknąłem się w Internecie na tekst ks. Wojciecha Guzewicza pt. „Sejneński ośrodek kościelny (wybrane zagadnienia)”:
http://docplayer.pl/23743709-Varia-sejnenski-osrodek-koscielny-wybrane-zagadnienia.html
Na stronie 90 problematyczny herb jest określony jako – herb Róży Strutyńskiej „Traina”. Zagadka została znów otwarta. Może ktoś z Czytelników bloga wie co to za herb „Traina” i potrafiłby rozwiązać zagadkę.