Skarb w katedrze bydgoskiej

Tuż po Świętach Bożego Narodzenia pojechaliśmy z żoną na kilka dni do Bydgoszczy. Nastawiliśmy się między innymi na dokładne zwiedzanie katedry. Jak zwykle – kaplica po kaplicy, obraz po obrazie, według wcześniej przygotowanej rozpiski. Przyjechaliśmy i okazało się, że katedry zwiedzać nie można. To znaczy można, ale bez prezbiterium. Były tam bowiem prowadzone jakieś prace archeologiczne.

Mówi się trudno. Trzeba sobie jakoś radzić. W Bydgoszczy jest zresztą wiele innych ciekawych miejsc. Zajrzeliśmy do Ministerstwa, zwiedziliśmy Europejskie Centrum Pieniądza i parę innych muzeów. Przed Sylwestrem wróciliśmy do Lublina.

Kilka dni później gruchnęła wieść, że 2 stycznia w prezbiterium katedry bydgoskiej odkryto jeden z największych skarbów znalezionych w Polsce w ostatnich latach. Jak podał Tygodnik Bydgoski znajdowało się tam prawie 700 obiektów, w tym 480 złotych monet. Wśród nich są podobno wielkie rarytasy, takie jak nienotowany dukat Zygmunta Augusta z 1570 roku. Jest to najstarsza moneta w skarbie. Najmłodsza pochodzi z roku 1652. Skarb został więc zapewne ukryty w czasie potopu szwedzkiego. (W czasie tej wojny Bydgoszcz Szwedzi zdobywali trzykrotnie.)

Fragment skarbu z katedry bydgoskiej; źródło: tygodnikbydgoski.pl; zdjęcia: Robert Grochowski i Janusz Flemming

Odkrycie w katedrze bydgoskiej rozbudziło emocje w polskim środowisku numizmatycznym. Pojawiły się spekulacje dotyczące zawartości skarbu. Podawana bywa w wątpliwość informacja prasowa na temat dukata Zygmunta Augusta z roku 1570. W ogóle nie jest pewne czy taka moneta istnieje. Przykładowo w katalogu – cenniku J. Tyszkiewicza są wymienione dukaty z 1569 oraz z 1571, ale nie z 1570. Podobnie w katalogach J. Kurpiewskiego i E. Kopickiego.

Skarb z katedry bydgoskiej ma być podobno (znów informacje prasowe) zbadany i skatalogowany, a następnie przekazany do Muzeum Okręgowego w Bydgoszczy, którego częścią jest Europejskie Centrum Pieniądza znajdujące się na miejscu dawnej mennicy. Nie ma rady, niedługo znów trzeba będzie wybrać się do Bydgoszczy.

***

Poniżej linki do kilku stron, gdzie można na temat skarbu przeczytać coś jeszcze i przede wszystkim obejrzeć zdjęcia wybranych eksponatów. W pierwszym linku jest też film – początkowy fragment wiadomości z TVP3 Bydgoszcz (pierwsze 5 minut) dotyczy odkrycia w katedrze:

https://pl.aleteia.org/2018/01/05/w-bydgoskiej-katedrze-odnaleziono-skarby-warte-ok-35-mln-zl/

http://tygodnikbydgoski.pl/wydarzenia/sensacyjne-odkrycie-bezcenny-skarb-w-bydgoskiej-katedrze

http://www.expressbydgoski.pl/bydgoszcz/g/niesamowite-znalezisko-w-bydgoskiej-farze-archeolodzy-odkryli-skarb-z-xvii-wieku-zdjecia,12815140,26881388/

http://www.katalogmonet.pl/Newsy-numizmatyczne/Skarb-z-krypt-w-bydgoskiej-katedrze

P.S. (6.02.2018)

Kustosz Działu Numizmatyki MOB, Jarosław Kozłowski zdementował informację o dukacie Zygmunta Augusta z 1570 roku. Moneta okazała się węgierskim dukatem z czasów Maksymiliana II:

http://metropoliabydgoska.pl/bydgoski-skarb-wkrotce-na-wystawie-ekspresowa-droga-z-podziemi-do-muzeum/

4 przemyślenia nt. „Skarb w katedrze bydgoskiej

 1. O, to widzę Panie Darku, że gdzies sie może minelismy na bydgoskiej starówce 🙂 Jak byłem ostatnio w muzeum na ul.Mennica to miałem wrażenie, że jestem sam jeden w tym obiekcie. Teraz mam nadzieje sie to moze zmienić? 😛
  Pozdrawiam.

  1. Czytałem Pana wpis na forum TPZN. Rzeczywiście mogliśmy się minąć.
   Co do muzeum, jak byliśmy tam z żoną – też nikogo poza nami nie zauważyliśmy. Ale myślę, że właśnie otwiera się dla nich nowy rozdział. Rozmawiałem z kustoszem. Podobno otrzymali jakąś sporą dotację i niedługo dużo ma się tam zmienić. Gdyby jeszcze dostali skarb z katedry… Bydgoszcz stałaby się jednym z mocnych punktów na numizmatycznej mapie Polski.
   Pozdrawiam serdecznie

   1. Jeszcze ciekawiej byłoby uczestniczyć przy jego odkrywaniu. To musiały być emocje !!
    Przyznam, że Bydgoszcz nigdy nie leżał na trasie moich wycieczek, a chyba szkoda. jak zwykle po przeczytaniu Twoich wpisów nabieram ochoty na wycieczki w opisywane przez Ciebie miejsca !
    A przy okazji szczęścia w Nowym Roku 2018 i licznych wpisów na Blogu życzę !!

    1. Dziękuję serdecznie. Również życzę Ci wszystkiego najlepszego w Nowym Roku 2018 – zwłaszcza pozytywnych emocji numizmatycznych i kolekcjonerskich 🙂

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *