Heraldyczne impresje – Nałęczów

Nałęczów to słynne uzdrowisko niedaleko Lublina. W XIX wieku było to ulubione miejsce wypoczynku m.in. Bolesława Prusa i Stefana Żeromskiego. Najważniejszym miejscem w Nałęczowie jest Park Zdrojowy. Centralnym punktem Parku jest zaś Pałac Małachowskich.

Pałac został wybudowany przez starostę wąwolnickiego Stanisława Małachowskiego w drugiej połowie XVIII wieku. Mimo zbieżności nazwisk nie był to ten słynny Stanisław Małachowski, który przewodniczył obradom Sejmu Wielkiego.

Nad wejściem do pałacu, na szczycie fasady widnieje piękny, wykonany z piaskowca kartusz herbowy z dwiema tarczami. Po lewej stronie został umieszczony herb Pilawa – w błękitnym polu półtrzeciakrzyż srebrny – należący do Marianny z Potockich, żony Stanisława Małachowskiego. Po prawej stronie znajduje się należący do samego starosty wąwolnickiego herb Nałęcz – w czerwonym polu nałęczka (kobieca chusta na głowę) srebrna.

Jako ciekawostkę można dodać, że od herbu Nałęcz wziął swoją nazwę Nałęczów. Wcześniejsza nazwa miejscowości to Bochotnica.

Kartusz herbowy z herbami Pilawa i Nałęcz

Fasada Pałacu Małachowskich

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *