Numizmatyczna blogosfera 2019 – kilka refleksji

Przez większą część roku 2019 numizmatyczna blogosfera znajdowała się w stanie hibernacji. Niektóre blogi w ogóle zaprzestały jakiejkolwiek aktywności. Inne – siłą rozpędu – wysyłały słabiutkie sygnały, że jednak jeszcze żyją. W drugiej połowie roku coś jednak jakby drgnęło.

Po rocznej przerwie przebudził się (na jeden wpis niestety) blog Marcina Żmudzina:

https://spodstempla.pl/

Z kolei po jeszcze dłuższej, półtorarocznej przerwie do świata żywych wrócił blog

http://monety-keszowe.blogspot.com/

Miejmy nadzieję, że będzie to powrót trwały. Bardzo ciekawy jest ostatni wpis, gdzie Bartek Zarębski omawia „Monety keszowe w polskim internecie” wymieniając na jednym z pierwszych miejsc www.blognumizmatyczny.pl. No, muszę powiedzieć, że miło się to czytało, zwłaszcza jak uświadomiłem sobie, że uzbierało się już u nas całkiem sporo wpisów „keszowych”.

Największe jednak – jak dla mnie – wydarzenie w numizmatycznej blogosferze roku 2019 to pojawienie się w połowie października nowego bloga:

https://poltoraki.blogspot.com/

Czyta się naprawdę świetnie. Jest nieprzegadany. Oprócz sporej dawki wiedzy, mamy dobrze napisane teksty. Czuje się lekkość stylu, a także – co dla mnie jest ważne – sporo dystansu i luzu (jakże ci spięci kolekcjonerzy muszą się męczyć ze swoją pasją, kiedy każdy problem numizmatyczny rozwiązują ze zgrzytaniem zębów).

Teraz czekamy na tradycyjną aktualizację:

https://gndm.pl/blogi-numizmatyczne/

Być może takie całościowe podsumowanie zmobilizuje niektórych blogerów do większej aktywności. A tak na marginesie, sam blog www.gndm.pl (powolutku, w swoim stylu) w roku 2019 też miał kilka ciekawych publikacji.

***

Na koniec wpisu, jeszcze jeden pozytywny akcent. Wkrótce ruszy nowy blog falerystyczno- numizmatyczny. Prace nad jego uruchomieniem trwają już od jakiegoś czasu. Treści falerystycznych będzie tam pewnie trochę więcej, ale myślę, że nie zabraknie również numizmatyki. Znając autora, spodziewam się ciekawych wpisów, zwłaszcza z zakresu europejskiego średniowiecza i Bizancjum.

Nowy blog „O orderach, odznaczeniach, monetach i historii – przy porannej kawie” już się pojawił:

https://orderyprzemekzieba.blogspot.com/

2 przemyślenia nt. „Numizmatyczna blogosfera 2019 – kilka refleksji

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *