Katalogi szelągów Zygmunta III Wazy – Olkusz, Ryga…

W roku 2019 opublikowałem na blogu katalog szelągów olkuskich Zygmunta III. Reakcja środowiska była bardzo pozytywna. Otrzymałem liczne sygnały, że katalog jest czytelny, łatwy w obsłudze i generalnie przyjazny kolekcjonerowi. O tym, że jest w użyciu świadczy to, że jest wykorzystywany do opisu szelągów na aukcjach największych firm numizmatycznych (GNDM, WDA i MiM).

Oprócz pozytywnych impulsów docierały do mnie również podpowiedzi dotyczące ewentualnych zmian, zwłaszcza „głębszego wejścia w warianty”. Niektóre z tych sugestii zostały uwzględnione i w zaktualizowanej wersji katalogu (1/2020) pojawiły się warianty części odmian.

Najbardziej budująca była reakcja kolekcjonerów, którzy pozytywnie odpowiedzieli na mój apel, przejrzeli swoje zbiory i przesłali mi zdjęcia szelągów olkuskich nie uwzględnionych w pierwszej wersji katalogu. Dzięki temu, w najnowszej wersji mamy już ponad 70 odmian.

***

Ze strony Czytelników bloga (i strony na Fb) pojawiły się sugestie abym – podobnie jak mennicę olkuską – opracował pozostałe mennice koronne Zygmunta III. Też bym chciał, ale na razie tego nie zrobię. Mam świadomość bardzo konkretnych ograniczeń. Np. w przypadku mennic z Poznania czy z Bydgoszczy brakuje mi dużo zdjęć. Nie byłoby sensu publikować katalogu, w którym połowa prezentowanych monet posiadałaby jedynie opisy. Z kolei mennice malborska, krakowska, warszawska, czy lubelska wyemitowały niewielką liczbę odmian szelągów. Do ich opracowania w zupełności wystarczy Wirtualne Muzeum Polskiego Szeląga. Myślę, że np. w naszym WMPS szelągi koronne z mennicy lubelskiej zostały opracowane w sposób co najmniej zadowalający:

http://blognumizmatyczny.pl/2019/08/20/wirtualne-muzeum-polskiego-szelaga-wmps-zygmunt-waza-lublin-czesc-1/

***

Napisania kolejnego katalogu szelągów koronnych ZIIIW póki co nie podejmę się. Tymczasem jednak opracowałem katalog szelągów ryskich Zygmunta Wazy. W realizacji tego zadania korzystałem z doświadczenia w pracy nad katalogiem olkuskim, z dostępnej literatury oraz z pomocy zaprzyjaźnionych kolekcjonerów, zwłaszcza Michała Króla, którego bogata kolekcja stanowi rdzeń katalogu.

Katalog pojawi się w sprzedaży już niedługo.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *