Spektakularny szeląg pamiątkowy Augusta II Mocnego kończy pierwszy etap budowy Wirtualnego Muzeum Polskiego Szeląga. Obecnie są tu już reprezentowane wszystkie mennice emitujące szelągi kolejnych władców Polski oraz wszystkie mennice emitentów z Polską związanych:
http://blognumizmatyczny.pl/wmps/
Tym pięknym akcentem kończymy rok 2020. Czytelnikom bloga życzę wesołych Świąt Bożego Narodzenia, udanego Sylwestra i szczęśliwego Nowego Roku.
***
I 9 Gotha 1720 – 1, a
Szeląg koronny August II Mocny, Gotha 1720
Av.: Portret króla w wieńcu laurowym, napis w otoku : AVG II D G REX POL EL SAX. Rv.: Orzeł Biały, na jego piersi tarcza z herbem Wettinów (połączone herby urzędu elektorskiego i Saksonii), nad tarczą kapelusz elektorski. Napis w otoku: SOLIDVS REGNI POLON. U dołu w otoku data 17 – 20 rozdzielona literą „W”.
Emisja pamiątkowa Christiana Wermutha pochodząca z prywatnej mennicy w Gotha (zob. komentarz)
Zdjęcie: Antykwariat Numizmatyczny Michał Niemczyk (moneta z 12 aukcji ANMN)
Powyższy szeląg jest autorstwem Christiana Wertmutha,wybitym w jego prywatnej mennicy w Gotha.Raczej nie jest to moneta próbna lecz pamiątkowa.Wermuth bił sporo tego typu numizmatów część z nich miała charakter prześmiewczy.
Pięknie dziękuję za komentarz. Jest to świetna informacja. Kolejna zagadka numizmatyczna byłaby rozwiązana. Można prosić o namiary na literaturę wskazującą na powiązania działalności Ch. Wermutha (najwybitniejszego saskiego medaliera) z szelągiem 1720?
***
(trzy godziny później)
Właśnie dotarłem do zdjęć prywatnych emisji Ch. Wermutha.
https://www.numisbids.com/n.php?p=lot&sid=1421&lot=2424&fbclid=IwAR3YroBhMxtQgFNkJveTf1PrxfihnQor6rsimXzpHcP_y3MVDqX33QM7_sI
https://www.ma-shops.com/bavaria/item.php?id=776&fbclid=IwAR1zJ5jOtGuFdWJcqaSz8ZZrx8–Rkh8Iu1hJNBVR2nq45EPpQyTV0cf2uI
Jeśli porównać ich stylistykę (np. zapis daty przedzielonej literą „W”) podobieństwo z szelągiem 1720 jest uderzające. Coś mi się wydaje, że pana hipoteza powoli zamienia się w dobrze udowodnioną teorię. Jeszcze raz dziękuję za ten komentarz.