WMPS – zakończenie pierwszego etapu budowy

Dziś mam dla Państwa istotną informację na temat tworzonego od kilku lat Wirtualnego Muzeum Polskiego Szeląga. Otóż pierwszy etap jego budowy dobiegł końca.

http://blognumizmatyczny.pl/wmps/

Monety WMPS reprezentują wszystkie mennice emitujące szelągi pod rządami poszczególnych władców. Pod względem reprezentatywności typologicznej materiał zgromadzony w Muzeum jest niemal kompletny. Jedyny wyjątek to:

  • szeląg okupacyjny Królestwa Szwecji (nie miejski!) Gustawa Adolfa z mennicy elbląskiej

Szelągi elbląskie Zygmunta Wazy i Augusta Mocnego są to najprawdopodobniej falsyfikaty, dlatego też nie były one w ogóle brane pod uwagę.

Przypomnę, że aby znaleźć w „Muzeum” szelągi danego władcy lub emitowane przez daną mennicę, należy w wyszukiwarce wpisać „WMPS” oraz imię władcy, ewentualnie nazwę miasta, w którym znajdowała się interesująca nas mennica.

***

Drugi etap budowy WMPS to systematyczne uzupełnianie szkieletu, który został stworzony w ciągu ostatnich pięciu lat. Był on zresztą realizowany równolegle z etapem pierwszym.

O niektórych szczególnie spektakularnych aktualizacjach – np. o szelągu poznańskim Jana Kazimierza z roku 1652 – informowałem na bieżąco w oddzielnych wpisach na blogu. O większości aktualizacji wiedzieli jednak tylko ci kolekcjonerzy i miłośnicy szelągów, którzy systematycznie odwiedzali WMPS. Poniżej trzy przykłady monet, które na przełomie października i listopada zeszłego roku pojawiły się w Wirtualnym Muzeum Polskiego Szeląga.

***

Szelągi lubelskie Zygmunta III Wazy to moje oczko w głowie. Jestem niezwykle dumny z tego, że udało mi się wyodrębnić siedem odmian tych szelągów. Jedna z nich – widoczna poniżej – jest reprezentowana przez monetę pochodzącą z 17. aukcji PDA. Charakteryzuje się niezwykłym rozbiciem słowa SOLIDV – S w napisie otokowym na rewersie.

***

Istnieje w świecie kolekcjonerskim coś takiego jak prawo serii. Nagle pojawia się na rynku odmiana wielkiej rzadkości, nie widziana w obiegu numizmatycznym od 30-40 lat. A następnie, w kolejnym miesiącu – dwie następne. Z taką właśnie sytuacją mieliśmy do czynienia w przypadku niezwykle rzadkiego szeląga bydgoskiego z roku 1624. Na początku 2020 roku na aukcji WDA pojawiła się odmiana z nieznanym dotąd i nieopisanym w katalogach rysunkiem herbów (Polski, Litwy oraz herbem Snopek Wazów). Kilka miesięcy później taką samą odmianę sprzedano na Allegro. Z kolei w grudniu 2020 na 17. aukcji PDA został wystawiony inny wariant napisowy tej odmiany. Obydwa nowe warianty trafiły oczywiście do WMPS.

***

WMPS zawiera bardzo dużo „materiału numizmatycznego”. Siłą rzeczy znajdzie się tam zapewne niejedno niedociągnięcie, niekonsekwencja czy błąd w opisie. Prosiłbym o informowanie mnie o takich rzeczach na bieżąco (a nie trzymanie ich dla siebie na okoliczność ewentualnego wykorzystania w dyskusji). Takie aktualizacje będą oczywiście wprowadzane od razu. Dzięki Państwa interwencjom jakość Wirtualnego Muzeum Polskiego Szeląga będzie się systematycznie podnosiła.

Poniżej przykład takiego błędu, który został ostatnio wychwycony. Szeląg gdański z roku 1539 potraktowany jako moneta z roku 1537. Nieistniejąca odmiana została oczywiście usunięta z WMPS.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *