Chronologia portretów Zygmunta III na trojakach z mennicy lubelskiej – rok 1601

Na mocy uchwały Komisji Sejmowej z 13 marca 1601 roku, wszystkie mennice koronne z wyjątkiem krakowskiej, zostały zamknięte. Tym sposobem historia mennicy lubelskiej dobiegła końca. W ciągu  kilkumiesięcznej działalności w roku 1601,  mennicy lubelskiej udało się wyemitować jeszcze parę odmian trojaków. Zdobi je cztery typy portretów króla Zygmunta III.

Portret 45 był ostatnim, który wystąpił w roku 1600. Odróżnia go od kolejnego typu – 46 – przede wszystkim modelunek oka oraz kształt czoła. Typ 45 charakteryzuje się uproszczonym i schematycznym rysunkiem oka. Zarysy powieki górnej i dolnej opisane są skrzyżowanymi pod ostrym kątem prostymi odcinkami. W portretach typu 45 można wyróżnić kilka odmian.

Z kolei w przypadku portretu typu 46 linie powieki górnej i dolnej są łukowate i próbują oddać migdałowy kształt oka.

Detale portretów typu 45 i 46

Trojak koronny Zygmunt Waza, Lublin 1601 (zarząd Pawła Orzechowskiego), portret – typ 45

Trojak koronny Zygmunt Waza, Lublin 1601 (zarząd Pawła Orzechowskiego), portret – typ 46

Typ 47 – tzw. „bardzo małe popiersie”[1] – jest wyraźnie wzorowany na dwóch poprzednich. Reprezentuje on kilka odmian, które można wyodrębnić na podstawie detali rysunku korony królewskiej i elementów popiersia poniżej kryzy.

Trojak koronny Zygmunt Waza, Lublin 1601 (zarząd Pawła Orzechowskiego), portret – typ 47

Z kolei typ 48 to nowa i ostatnia już koncepcja artystyczna lubelskiego rytownika. Jego charakterystyczna maniera opiera się na uproszczonym rysunku korony i kryzy oraz niewyszukanym modelunku poszczególnych elementów twarzy. Jednym słowem są to cechy określające jakość artystyczną portretów królewskich w czasach rządów Pawła Orzechowskiego w mennicy lubelskiej.

Trojak koronny Zygmunt Waza, Lublin 1601 (zarząd Pawła Orzechowskiego), portret – typ 48; zdjęcie: iger.wcn.pl

***

Powyższy tekst to fragment książki „Chronologia portretów Zygmunta III na trojakach z mennicy lubelskiej”. Jest ona dostępna w naszym sklepie:

http://numizmatyka-lublin.pl/1751,pl_d.-marzeta-chronologia-portretow-zygmunta-iii-na-trojakach-z-mennicy-lubelskiej.html

***

Na obrazku ilustrującym dzisiejszy wpis zdjęcie portretu 48 pochodzi z archiwum ANMN

_________________________________________________________

[1] T. Iger: Katalog trojaków polskich, Warszawa 2008, s. 155

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *