Suplement katalogu trojaków lubelskich – warianty

Od wydania katalogu trojaków lubelskich minęło już ponad pół roku. Informacja zwrotna, która do mnie dociera jest bardzo pozytywna. Kolekcjonerzy korzystający z mojej książki są zadowoleni, a domy aukcyjne traktują katalog jako pozycję referencyjną (Marciniak Dom Aukcyjny, CoinsNet Krzysztof Padzikowski, Rzeszowski Dom Aukcyjny, Poznański Dom Aukcyjny, Stary Sklep, Salon Numizmatyczny Mateusz Wójcicki).

Dzisiejszy wpis to propozycja postawienia kolejnego kroku w zakresie klasyfikacji trojaków lubelskich. Katalog trojaków lubelskich stanowi jedynie pomoc w systematyzacji budowanej świadomie kolekcji. Jest tylko szkieletem, który może być uzupełniany, pogłębiany i twórczo rozwijany w różnych kierunkach (odmiany poszczególnych typów portretów, różnice w rysunku herbów i znaków mincerskich, liternictwo, interpunkcja i inne). Nie jest więc ostatnim słowem ani wyrocznią. Stanowi pewną myśl porządkującą.

Jako autor katalogu, pewnych różnic występujących między monetami nie mogłem uwzględnić. Różnice te dotyczą m.in. odmiennego rysunku herbów i znaków menniczych, interpunkcji, drobnych różnic kompozycyjnych. Dlaczego warianty te nie zostały uwzględnione w katalogu? Przyczyn jest kilka, ale najważniejsza jest ta związana z technologią produkcji. Znaczną część trojaków lubelskich charakteryzuje większe lub mniejsze niedobicie. Gdyby w katalogu zostały uwzględnione różnice w rysunku herbów, znaków menniczych czy interpunkcji, wówczas okazałoby się, że nie jesteśmy w stanie zidentyfikować katalogowo sporej części trojaków lubelskich (nawet w pięknych stanach zachowania), ponieważ akurat w miejscu herbu, znaku menniczego czy znaku interpunkcyjnego przytrafiło się niedobicie.

To, czego nie mogłem zrobić jako autor katalogu, mogę zrobić jako kolekcjoner, rozbudowując poszczególne pozycje katalogowe o warianty nieuwzględnione w katalogu.

***

Przechodząc do rzeczy, dzisiejszy wpis stanowi propozycję – skierowaną do kolekcjonerów trojaków lubelskich, którzy korzystają z mojego katalogu – wspólnej budowy suplementu katalogu i wzbogacenia go o warianty wyodrębnione (jedynie) w oparciu o odmienny rysunek herbów i znaków menniczych. Punktem wyjścia są tu oczywiście odmiany umieszczone w „Katalogu trojaków lubelskich Zygmunta III Wazy”. Suplement ten będzie dostępny w zakładce „Do pobrania” i aktualizowany – postaram się – w miarę systematycznie. Do kolekcjonerów zwracam się więc z prośbą o przesyłanie wariantów trojaków lubelskich, które moglibyśmy umieścić w suplemencie. Współpraca w realizacji tego ambitnego projektu może również odbywać się na forum TPZN. Założyłem tam dwa równoległe wątki, z których jeden ma w założeniu zawierać zdjęcia i opisy monet:

http://forum.tpzn.pl/index.php/topic,18631.0.html

Drugi z kolei stanowi miejsce do dyskusji:

http://forum.tpzn.pl/index.php/topic,18630.msg143516/topicseen.html#new

Poniżej dziesięć pierwszych wariantów, które trafiły do suplementu oraz plik PDF do pobrania:

http://blognumizmatyczny.pl/wp-content/uploads/2024/04/Suplement-katalogu-trojakow-lubelskich-Zygmunta-III-Wazy-warianty-wyodrebnione-w-oparciu-o-roznice-w-rysunku-herbow-i-znakow-menniczych.pdf

***

1595.1-1-Ad, w1 (inny rysunek znaku menniczego topór)

***

1595.2-1-Ac, w1 (inny rysunek herbu Lewart)

***

1596.2-10-Aa, w1 (inny rysunek herbu Lewart)

***

1597.2-16-Ba, w1 (inny rysunek herbu Orzeł Biały)

***

1597.4-21-Ba, w1 (inny rysunek herbu Snopek)

***

1597.4-24-Aa, w1 (inny rysunek herbu Lewart)

***

1597.4-24-Aa, w2 (inny rysunek herbu Orzeł Biały)

***

1597.4-24-Aa, w3 (inny rysunek herbu Snopek)

***

1597.4-25-A-a, w1 (inny rysunek herbu Snopek)

***

1598.4-39-A-a, w1 (inny rysunek herbu Snopek)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *