Wawel to dla Polaków jedno z najważniejszych miejsc w galaktyce. Wznosi się tam jeden z najważniejszych kościołów na świecie – bazylika archikatedralna św. Stanisława i św. Wacława. Jedno z najpiękniejszych miejsc na południowej elewacji bazyliki znajduje się na ścianie kaplicy Wazów. Jest to przecudnej urody herb Wazów, taki jaki znamy np. z talarów Zygmunta III.
W ozdobnym kartuszu widnieje czteropolowa tarcza polsko-litewska, powyżej zaś imponująca korona królewska. Na czteropolowej tarczy z ustawionymi naprzemiennie herbami Polski (Orzeł Biały) i Litwy (Pogoń) w środku umieszczono herb wielki Szwecji. Składa się on z następujących elementów: u góry po prawej (heraldycznie) – Trzy Korony (herb mały Szwecji, używany od czasów króla Magnusa Erikssona, króla Szwecji, Norwegii i Skanii – stąd trzy korony w herbie); u góry po lewej – Lew Folkungów (dynastia panująca w Szwecji od XIII do XIV wieku); u dołu po prawej – Lew Folkungów; u dołu po lewej – Trzy Korony; w środku – Snopek (herb rodowy dynastii Wazów). Umieszczone na ozdobnym kartuszu tarcze herbowe otacza łańcuch Orderu Złotego Runa. Kawalerami Orderu Złotego Runa byli trzej nasi królowie z dynastii Wazów: Zygmunt III, Władysław IV oraz Jan II Kazimierz.
Herb Wazów na południowej ścianie kaplicy Wazów przy archikatedrze wawelskiej
Co symbolizuje ta wisząca owieczka na dole herbu???
Jest to podobizna złotej skóry baranka zawieszona na złotym pierścieniu – insygnium Orderu Złotego Runa. Łańcuch Orderu otacza tarcze herbowe. Kawalerami Orderu Złotego Runa byli trzej nasi królowie z dynastii Wazów: Zygmunt III, Władysław IV oraz Jan II Kazimierz. A co do symboliki, insygnium nawiązuje do mitycznej wyprawy Jazona po złote runo (rycerskie dążenie do osiągania wysokich celów).