Heraldyczne impresje – Kraków

Wawel to dla Polaków jedno z najważniejszych miejsc w galaktyce. Wznosi się tam jeden z najważniejszych kościołów na świecie – bazylika archikatedralna św. Stanisława i św. Wacława. Jedno z najpiękniejszych miejsc na południowej elewacji bazyliki znajduje się na ścianie kaplicy Wazów. Jest to przecudnej urody herb Wazów, taki jaki znamy np. z talarów Zygmunta III.

W ozdobnym kartuszu widnieje czteropolowa tarcza polsko-litewska, powyżej zaś imponująca korona królewska. Na czteropolowej tarczy z ustawionymi naprzemiennie herbami Polski (Orzeł Biały) i Litwy (Pogoń) w środku umieszczono herb wielki Szwecji. Składa się on z następujących elementów: u góry po prawej (heraldycznie) – Trzy Korony (herb mały Szwecji, używany od czasów króla Magnusa Erikssona, króla Szwecji, Norwegii i Skanii – stąd trzy korony w herbie); u góry po lewej – Lew Folkungów (dynastia panująca w Szwecji od XIII do XIV wieku); u dołu po prawej – Lew Folkungów; u dołu po lewej – Trzy Korony; w środku – Snopek (herb rodowy dynastii Wazów). Umieszczone na ozdobnym kartuszu tarcze herbowe otacza łańcuch Orderu Złotego Runa. Kawalerami Orderu Złotego Runa byli trzej nasi królowie z dynastii Wazów: Zygmunt III, Władysław IV oraz Jan II Kazimierz.

herb-wazow-kaplica-wazow-na-wawelu

Herb Wazów na południowej ścianie kaplicy Wazów przy archikatedrze wawelskiej

2 przemyślenia nt. „Heraldyczne impresje – Kraków

    1. Jest to podobizna złotej skóry baranka zawieszona na złotym pierścieniu – insygnium Orderu Złotego Runa. Łańcuch Orderu otacza tarcze herbowe. Kawalerami Orderu Złotego Runa byli trzej nasi królowie z dynastii Wazów: Zygmunt III, Władysław IV oraz Jan II Kazimierz. A co do symboliki, insygnium nawiązuje do mitycznej wyprawy Jazona po złote runo (rycerskie dążenie do osiągania wysokich celów).

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *