Dwa szelągi 1601 z 16. aukcji GNDM

W roku 1601 pojawiła się seria monet bitych w mennicy wschowskiej oraz bydgoskiej, do których stemple opracowywał ten sam rytownik. Przyjrzyjmy się szelągom z pełną datą: I6 – 0I. Można w tej grupie wyróżnić:

  • Monety z oznaczeniem B lub B – B w polu awersu u góry
  • Monety z literą F w polu awersu po prawej stronie u dołu (czasami litera F jest obrócona)
  • Monety z oznaczeniem BB u dołu pod monogramem
  • Monety bez oznaczeń literowych

Druga i trzecia moneta – wcn.pl, czwarta – archiwum.allegro.pl

Na najbliższej aukcji GNDM będzie można wylicytować bardzo ciekawego szeląga z roku 1601 należącego do tej właśnie grupy „I6 – 0I”.

https://onebid.pl/pl/monety-zygmunt-iii-waza-szelag-koronny-1601-bez-znakow-pelna-data-b-rzadki/1086068

Gdyby była to moneta bez oznaczeń literowych, opis aukcyjny byłby prawidłowy: „rzadki typ szelągów koronnych – bez litery będącej oznaczeniem mennicy (…) Mennica Wschowa / Bydgoszcz (?)”.

Wydaje się jednak, że na wspomnianym szelągu występuje oznaczenie literowe. Widać wyraźnie, że pod monogramem coś się dzieje. Porównajmy ten fragment monety z aukcji GNDM z analogicznym detalem szeląga, na którym nie występuje w tym miejscu oznaczenie mennicy (z aukcji RDA).

Do jakiej mennicy należałoby więc przypisać omawianą monetę? Jak było wspomniane wyżej, poniżej inicjału króla nie umieszczano oznaczenia mennicy wschowskiej lecz bydgoskiej: „BB”. A więc prawdopodobnie Bydgoszcz.

***

Teraz drugi szeląg z roku 1601. Tym razem z zapisem daty 6 – 0I.

https://onebid.pl/pl/monety-zygmunt-iii-waza-szelag-koronny-1601-bez-znakow-data-skrocona-rzadki/1086075

W opisie aukcyjnym znów nie ma określonej mennicy, w której został wybity widoczny wyżej szeląg. Sprawa nie jest jednak tak skomplikowana, jak mogłoby się zdawać. Szelągi ze skrótem daty 6 – 0I występują w odmianach z literą F oraz bez literowego oznaczenia mennicy. Nie są znane szelągi „6 – 0I” z inicjałem B. W związku z tym odmianę bez oznaczenia literowego można chyba potraktować jako wysoce prawdopodobną emisję wschowską.

2 przemyślenia nt. „Dwa szelągi 1601 z 16. aukcji GNDM

  1. Drugi to rzeczywiście Wschowa. Dzięki. Ale czy uważasz, że ten „ciapek” pod monogramem może być literą B? Tym bardziej dwoma? Masz odcięcie między monogramem, a sznurem.

    1. BB oczywiście nie widać. Ale coś jednak pod monogramem się znajduje. A jeśli tak, to może być tylko oznaczenie mennicy bydgoskiej. Odcięcie między monogramem a sznurem nie jest rozstrzygające. Można sobie wyobrazić wyżej nabitą puncę B wchodzącą na monogram. Nie twierdzę oczywiście na sto procent, że to Bydgoszcz, ale skłaniałbym się raczej do takiej atrybucji.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *