Kącik rzymsko-bizantyński. Numizmatyczna Mapa Polski – Muzeum im. Ks. Stanisława Staszica w Hrubieszowie (skarb z Cichobórza)

Skarb z Cichobórza to jeden z największych, odkrytych w Polsce skarbów rzymskich. Jest on zaliczany do tzw. skarbów gigantycznych. Liczy 1767 monet – 5,6 kg srebra. Według szacunków dyr. B. Barteckiego stanowiło to sześcioletni żołd rzymskiego legionisty. Najstarsza moneta pochodzi z czasów Wespazjana (lata 70-te I w.), najmłodsza oryginalna – z okresu rządów Septymiusza Sewera (koniec II w.). Jeszcze młodsze są jednak germańskie naśladownictwa. Obecnie skarb z Cichobórza znajduje się w Muzeum im. Ks. Stanisława Staszica w Hrubieszowie.

W roku 2021, podczas sesji wykładowej GNDM „W numizmatyce widzisz tyle, ile wiesz”, o skarbie z Cichobórza opowiadali:

  • dr hab. Andrzej Kokowski, który zarysował ogólny kontekst archeologiczny odkrycia oraz historię Kotliny Hrubieszowskiej
  • dyrektor hrubieszowskiego Muzeum im. Ks. Stanisława Staszica w Hrubieszowie Bartłomiej Bartecki, który naświetlił okoliczności samego odkrycia
  • dr Kyrylo Myzgin, który przedstawił rezultaty pierwszego etapu naukowego opracowania skarbu

https://www.youtube.com/watch?v=uYV0zedxCCI&t=9s

Do najciekawszych monet należących do skarbu z Cichobórza należy pięć naśladownictw rzymskich denarów. Są to początki mennictwa germańskiego. Fascynujący temat, któremu poświęcę na pewno oddzielny wpis.

Fot. GNDM

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *