Typy trojaków lubelskich – 1596.1 (bez herbu podskarbiego)

W roku 1596 mennicą lubelską wciąż kierował Daniel Koste. Pojawiło się w tym okresie kilka nowych portretów oraz kilka schematów kompozycyjnych. Będzie to dokładniej omówione w kolejnym odcinku. Rocznik ten byłby nawet nieco nudny, gdyby nie spektakularna pomyłka rytownika opracowującego na początku roku jeden ze stempli rewersu. Otóż zapomniał on o umieszczeniu tam herbu Lewart podskarbiego Jana Firleja.

Przy użyciu wspomnianego stempla oraz stempla awersu z portretem typu 6 wybito niewielką liczbę trojaków, po czym zorientowano się, że jest to „gruby” błąd i stempel został wycofany. Dlaczego pomyłkę rytownika potraktowano tak poważnie? Otóż stanowiła ona naruszenie ordynacji z roku 1591, która nakazywała umieszczać na monetach m.in. herb podskarbiego. Do naszych czasów zachował się jeden tylko egzemplarz tego typu.

Typ 1596.1, portret 6

Fot. ANMN

Na koniec jeszcze jedna kwestia. Skąd wiadomo, że omawiany stempel wykonano na początku roku? Odpowiedź jest prosta. Został on połączony z portretem typu 6, a był to pierwszy z sześciu wizerunków króla, które zdobiły trojaki w roku 1596.

cdn.

***

Katalog trojaków lubelskich:

http://www.numizmatyka-lublin.pl/pl_literatura,128.html

_____________________________________________________________________

Zapraszam do naszego sklepu i zakupu książek o mennicy lubelskiej oraz jej monetach:

„Chronologia portretów Zygmunta III na trojakach z mennicy lubelskiej” (wydanie II – poprawione) – 67,20 zł:

http://www.numizmatyka-lublin.pl/1764,pl_d.-marzeta-chronologia-portretow-zygmunta-iii-na-trojakach-z-mennicy-lubelskiej.html

„Opowieści o monetach lubelskich (z katalogiem szelągów lubelskich)” – 168 zł:

http://www.numizmatyka-lublin.pl/1758,pl_d.-marzeta-opowiesci-o-monetach-lubelskich-1595-1601-(z-katalogiem-szelagow-lubelskich).html

„Mennica koronna w Lublinie 1595-1601” – 94,50 zł:

http://www.numizmatyka-lublin.pl/1736,pl_dariusz-marzeta-mennica-koronna-w-lublinie.-1595-1601-lublin-2017.html

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *