W roku 1596 mennicą lubelską wciąż kierował Daniel Koste. Pojawiło się w tym okresie kilka nowych portretów oraz kilka schematów kompozycyjnych. Będzie to dokładniej omówione w kolejnym odcinku. Rocznik ten byłby nawet nieco nudny, gdyby nie spektakularna pomyłka rytownika opracowującego na początku roku jeden ze stempli rewersu. Otóż zapomniał on o umieszczeniu tam herbu Lewart podskarbiego Jana Firleja.
Przy użyciu wspomnianego stempla oraz stempla awersu z portretem typu 6 wybito niewielką liczbę trojaków, po czym zorientowano się, że jest to „gruby” błąd i stempel został wycofany. Dlaczego pomyłkę rytownika potraktowano tak poważnie? Otóż stanowiła ona naruszenie ordynacji z roku 1591, która nakazywała umieszczać na monetach m.in. herb podskarbiego. Do naszych czasów zachował się jeden tylko egzemplarz tego typu.
Typ 1596.1, portret 6
Fot. ANMN
Na koniec jeszcze jedna kwestia. Skąd wiadomo, że omawiany stempel wykonano na początku roku? Odpowiedź jest prosta. Został on połączony z portretem typu 6, a był to pierwszy z sześciu wizerunków króla, które zdobiły trojaki w roku 1596.
cdn.
***
Katalog trojaków lubelskich:
http://www.numizmatyka-lublin.pl/pl_literatura,128.html
_____________________________________________________________________
Zapraszam do naszego sklepu i zakupu książek o mennicy lubelskiej oraz jej monetach:
„Chronologia portretów Zygmunta III na trojakach z mennicy lubelskiej” (wydanie II – poprawione) – 67,20 zł:
„Opowieści o monetach lubelskich (z katalogiem szelągów lubelskich)” – 168 zł:
„Mennica koronna w Lublinie 1595-1601” – 94,50 zł: